Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Édesítőszer

Az édesítőszerek két nagy csoportra oszthatók. Az egyikbe a mesterséges édesítőszerek, a másikba a cukorhelyettesítő anyagok tartoznak. Az előbbieknek a kereskedelmi forgalomban négy típusa használatos: a szacharin, a ciklamát, az aszpartám és az aceszulfám-K. Különbség van közöttük a cukorhoz viszonyított édesítőerejükben, mellékízzel járó vagy attól mentes, valamint hőérzékeny vagy hőstabil természetük tekintetében. Az aszpartám és az aceszulfám-K mellékízmentes, a szacharin elfogyasztását azonban fémes utóíz kísérheti. A ciklamát általában nem okoz mellék- vagy utóízt. A ciklamát és az aceszulfám-K hőstabil, azaz ízhatásukat főzéskor és sütéskor is megtartják, nem bomlanak le. A szacharin és az aszpartám ezzel szemben hőlabilis, sütéshez-főzéshez nem használható. Az aszpartám rendkívül fényérzékeny is, lejárati időn túl lebomlik, a feltüntetett határidőn túl édesítőereje elvész. Fontos tudni, hogy ez utóbbi vegyület aminosav - fenilalanin - származék. A fenilalanin örökletes anyagcserezavarában, az ún. fenilketonuriában (Fölling-betegségben) szenvedők ezért nem használhatják. A kereskedelmi forgalomban kapható édesítőszerek egy része egykomponensű - azaz kizárólag a felsoroltak valamelyikét tartalmazza -, más részük pedig kombinált készítmény (pl. szacharin + ciklamát).
Vásárlás előtt célszerű a szóba jövő termékek összetételéről tájékozódni és a felhasználás célja - készételek/italok édesítése, illetve főzési-sütési használat - figyelembevételével választani.

Mi azonban ilyen mesterséges édesítőszereket nem forgalmazunk, ezért íme néhány természetes és sokkal egészségesebb cukorhelyettesítő, melyekről bővebben itt írunk: Stevia, Eritrit, Xilit (nyírfacukor), Kókuszvirág cukor.

Az oldal tetejére