cím
Leírás
Méhpempő, propolisz és virágpor repcemézbe keverve.
Méhpempő
A méhpempő egy olyan természetes táplálékkiegészítő, mely számos területen pozitív hatással van szervezetünkre. Azt is szokták rá mondani, hogy: "Ott segít, ahol baj van.” A méhpempő a fiatal dolgozó méhek garatmirigy-váladéka, mely elsősorban méhek táplálására szolgál. Színe fehéres, pici gyöngyházfénnyel, állaga zselés. Sokan azt gondolják - a mézre asszociálva -, hogy a méhpempő édes, de éppen ellenkezőleg: erősen savanyú. Élete első három napjában a méhkaptár összes lakója méhpempővel táplálkozik, de utána kizárólag a királynő eledele. Mivel a méhkirálynő kivételes adottságokkal rendelkezik a többi méhhez képest (mérete, életkora, szaporodó képessége), kutatók vizsgálni kezdték a méhpempőt és arra jutottak, hogy fogyasztása az emberi testre is jótékonyan hat.
Tudományosan is igazolt hatásai:
• Jelenlegi tudásunk szerint ez az egyetlen olyan természetes anyag, mely 150-nél is több biológiailag aktív összetevőt tartalmaz. Nagyjából kétharmada víz, de jelentős a fehérjetartalma is. Ezenkívül vitaminok, zsírsavak, cukrok, ásványi anyagok, aminosavak, enzimek, pro-hormonok találhatók benne. Tudósok azt állapították meg, hogy különleges összetételének köszönhetően a méhpempőből saját céljainak megfelelő hormonokat képes előállítani az emberi szervezet: például ha kell, progeszteront, ha kell, inzulint termel a hatására.
• Általános tapasztalatok alapján a méhpempő növeli az energiaszintet, segít leküzdeni a krónikus fáradtságot.
• A méhpempő pro-hormon tartalma hozzájárul ahhoz, hogy helyrebillenjen testünk természetes melatonintermelése, így biztosítva a nyugodt álmokat.
• A méhpempő regenerálja a sejteket, valamint pozitív hatással van a hasnyálmirigyben található, az inzulin termelésért felelős Langerhans-szigetek felépülésére is. Fogyasztása cukorbetegeknek, inzulinrezisztenciában szenvedőknek is ajánlott.
• A méhpempő fontos forrása a 10-HDA (10-hidroxi-2-decenoic sav) savnak, ami egy antibakteriális, gombaölő és vírusölő hatóanyag. Belsőleg erősíti a szervezet ellenálló képességét a betegségekkel, kórokozókkal szemben, továbbá támogatja a káros szabadgyökök megkötését.
• Mivel a méhpempő arra ösztönzi a szervezetet, hogy magától pótolja az éppen szükséges hormonokat, ezáltal a termékenységre is jótékonyan hat. De nem csak meddőség, hanem különböző menstruációs zavarok esetén is ajánlják kúraszerű fogyasztását.
Propolisz
A méhszurok - ismertebb nevén propolisz - a méhek által gyűjtött ragacsos anyag, melyet a méhek a kaptár baktériumok és kórokozók elleni védelme érdekében használnak fel. A dolgozók főleg a nyírfa és a nyárfa rügyeiről takarítják be a gyantaszerű anyagot, átalakítják, majd betömködik vele a kaptár réseit, repedéseit. A propolisz körülbelül 200 féle anyag keveréke, tartalmaz gyantát, balzsamokat (50-60%), viaszokat (10-30%), illóolajokat (8-10%), valamint virágport, vitaminokat (B1, B2, B6, C, E), ásványi anyagokat (K, Na, Mg, Al, P, Si, Va, Co, S, N, Zn), továbbá flavonoidokat. Regeneráló, tisztító hatásáról ismert, biztosítja a sejtek stabilitását, baktérium-, vírus- és gombaölő, ezen kívül növeli az erek rugalmasságát, fájdalomcsillapító, immunerősítő, gyulladáscsökkentő, vérnyomáscsökkentő. A sárgás, vörösesbarna színű anyag a természetben fellelhető egyik legjobb antibiotikum, melynek nincsenek mellékhatásai. Egyik fontos előnye, hogy a szervezet nem tud hozzászokni. Negatív hatása tartós fogyasztás esetén sincsen; gyógyszerekkel való káros kölcsönhatása nem ismert, viszont bizonyos gyógyszerek hatékonyságát fokozhatja.
Virágpor
A méhek által közvetlen a virágokról gyűjtött virágpor egy koncentrált táplálék, természetes produktum. A virágpor színe - aszerint, hogy milyen növénytől származik - az aranysárgától a sötétbarnáig változik, de lehetnek benne fekete szemcsék is. Íze édes, illatos, jellegzetes szagú. A virágpor a szó legszorosabb értelmében vett fehérje táplálék. Szinte valamennyi, a szervezet számára alapvető fehérjét tartalmazza, közöttük a nélkülözhetetlen aminosavakat: hisztidint, triptofánt, metiomint, leucint, lizint, lubaminsavat, cisztint stb. A virágpor a 22 aminosav közül 20-at tartalmaz. Számítások és összehasonlítások alapján ma már bizonyított, hogy a virágpor annyi aminosavat tartalmaz, mint fél kilogramm marhahús vagy 7 tojás, vagyis 30 gramm virágporral a felnőtt emberi szervezet napi aminosav szükséglete fedezhető.
Jelentős mértékben tartalmazza főleg a „B” csoporthoz tartozó vitaminokat is: riboflavint (G vitamin), pridoxint (B6 vitamin), tiamint (B1 vitamin), nikotinsavamidot, pantotensavat, valamint kevesebb „C” és „A” provitamint, folsavat és „P” vitamint. Közel százféle enzimet és sok nélkülözhetetlen ásványi anyagot tartalmaz - vas, réz, kén, nátrium, kálium, kalcium, magnézium, mangán, cink, króm, nikkel, szelén, kobalt, lítium. Enzimjei közül a foszfáteazet, az amilázet, valamint az intervázet kell megemlíteni. A lipidikus anyagok közül jelentősebb a cholesterol és a különböző zsírsavak, a szénhidrátok közül a monoszaharidok: a szőlő-, és a gyümölcscukor. A virágport az emberi szervezet könnyen hasznosítja. Önmagában, de főként mézzel vegyítve, vagy kevés vízbe, gyümölcslébe, joghurtba keverve fogyaszthatjuk.
A Váraljai Családi Gazdaságról:
"A méz a természet csodája. Sem hozzátenni, sem elvenni belőle nem kell, hogy tökéletes legyen. Csak vigyázni rá!" Több hektáros saját akácosuk Ásotthalmon, természetvédelmi terület mellett fekszik. Ezt övezi az a nagy területű vaddohány mező, mely természetes módon, vadon van jelen ezen a területen. A birtokon fekvő kis tó melletti tisztáson helyezték el kaptáraikat, így egyenlő távolságra fekszik tőlük az erdő, a mező, valamint a tó természetes vize, mely a méhek itatásához szükséges. A kaptárakról, méhcsaládokról megfelelően, szakszerűen kell gondoskodni. Ismerni kell a szükségleteiket, életciklusukat, viselkedésüket. Attól függően, hogy milyen mézet szeretnénk, olyan természeti területre kell kihelyezni a kaptárakat. Klasszikus és különleges mézek választéka, bögrés és csupros kiszerelésben is.
Még több Váraljai Családi Gazdaság termék?
Információk
Főkategória | Mézek, Méhészeti Termékek |
Alkategória | Méhészeti Termékek |