tejtermékek helyett
Az utóbbi években rendkívül megnőtt a növényi alapú tejitalok népszerűsége, nem csoda, hiszen az új termékek jó és ízletes alternatívát jelentenek a tehén- és kecsketej helyett, ráadásul számos pozitív egészségügyi hatásuk is van az emberi szervezetre. Különféle ízkombinációk gondoskodnak a változatosságról, az élvezeti értékről, melyek közül legnépszerűbbek a kókusz-mandula, mandula-vanília, csokoládé-mandula, kókusz-csokoládé, banános szója, csokis szója, kókuszos rizs, mandulás rizs, mogyorós rizs, vaníliás rizs, de még folytatódhatna az illusztris vendégsor. A növényi tejitalokban nincs laktóz és koleszterin, zsírtartalmuk alacsony, a bennük lévő zsiradékok többnyire telítetlen zsírok. Fajtájuktól függően igen eltérőek lehetnek, így nehéz egységesen összehasonlítani őket a tehéntejjel. Sok közülük igen kevés kalóriát tartalmaz, szemben a tehéntejjel, így annak, aki fogyni szeretne, jó opciót jelent például a mandulaital, ugyanis ennek a legkisebb a kalóriatartalma. A növényi italokban jóval kevesebb a szénhidrát is, mely azok számára lehet kedvező, akik alacsony szénhidráttartalmú étrendet követnek. Azonban a tehéntejben lévő magas proteintartalmat a növényi eredetű variánsok nem tudják pótolni, így ha a cél az izomnövelés, vagy az izomszövetek javítása, akkor érdemes állati eredetű tejeknél maradnunk. Ezzel szemben van egy tápanyag, ami csak a növényi tejitalokban található meg, ez pedig nem más, mint a növényi rost. Növényi eredetüknek köszönhetően néhány magból készített nedűnek kifejezetten magas a rosttartalma, melynek hiánya akár súlyos következményekkel is járhat. A növényi rostok fokozott bevitelével nagyban csökkenthetjük a szívkoszorúér-betegség, a stroke, a magas vérnyomás, a cukorbetegség, valamint az elhízás kialakulásának esélyét.
Gyakran tévesen „növényi tej”- nek nevezik őket, azonban nincs sok közük a hagyományos tejhez. Az 1234/2007/EK rendelet meghatározza azt az alapelvet, mely szerint a „tej” szót csakis állati eredetű tejeken szabad feltüntetni. A növényi italok közül egyedül a kókuszból készült nevezhető tejnek, a többi esetében az „ital” elnevezést ajánlott alkalmazni, azonban kókusz esetében is pontosabb a kereskedelmi forgalomban kapható készítményeknél a „kókusztej ital” megnevezés. Ennek értelmében mi is növényi italként hivatkozunk rájuk. Számunkra fontos a minőség, ezért csak olyan termékeket ajánlunk és értékesítünk, melyek teljesítik az általunk felállított kritériumokat, ezzel is támogatva szervezetünket, így pedig egészségünket. Kiemelt figyelmet fordítottunk a megfelelő szárazanyag tartalomra, az ajánlott 120mg kalcium / 100 ml arányra és a mesterségesen hozzáadott cukrok elkerülésére. Néhány termék esetében bio nádcukor vagy elenyészően minimális cukortartalom szükséges a fogyaszthatóság szempontjából, de szinte minden fajtából megtalálható a cukormentes változat is, csakúgy, mint a D-vitaminnal, B2, B12- vitaminnal dúsított változatok. Rajtunk múlik, épp mi landol a kosarunkban. Itt is igaz a mondás: „Már mindenfélét kitaláltak.”
Tartalom
Milyen egészségügyi állapotok zárhatják ki a tehéntej fogyasztásának lehetőségét?
Tejtermékek az akné, az emésztési nehézségek és a cukorbetegség árnyékában
Miből és hogyan készülnek a növényi italok?
Mivel a tehéntej nem mindenki számára megfelelő választás - hiszen igen szerteágazó okai lehetnek annak, ha alternatívát kell keresnünk -, ezért érdemes megemlítenünk ezek közül az okok közül néhányat:
Tejallergia
Sokan nem tudják, hogy az ételallergia és az ételintolerancia különböző fogalmak, így a tejallergia (tejfehérje-allergia), azaz a kazein allergia sem keverendő össze a tejcukor -érzékenységgel, vagyis a laktóz intoleranciával. Tejallergia akkor áll fenn, mikor a szervezet az elfogyasztott tejben lévő tejfehérjét (kazeint) allergénként észleli és ellene kóros immunválaszt ad. A tünetek már igen kis mennyiségű tej bevitelét követően, rövid időn belül kialakulhatnak. Jellemzőek a bőrtünetek (viszkető, vörös foltok, csalánkiütés, ekcéma), az emésztőrendszeri tünetek (hasmenés, görcsös hasi fájdalom, hányinger, hányás, haspuffadás ) és a légúti tünetek (fulladás, asztma, gégevizenyő), súlyos esetben ún. anafilaxiás roham alakulhat ki, ami perceken (maximum egy órán) belül kialakuló, hasi fájdalommal, az ajak, a gége és a nyelv dagadásával járó erőteljes allergiás reakció. A keringés összeomlásáig fokozódó, életveszélyes, azonnali sürgősségi ellátást igénylő állapottá fajulhat. A tej és- tejtermékek tápanyagtartalma egyetlen élelmiszerrel sem pótolható teljesen, de helyettesítése megvalósítható különböző növényi alapú termékekkel. A növényi italok tejfehérjementesek. Tejfehérje-allergia esetén az étrend összeállításában dietetikus szakember tanácsát szükséges kérni, mivel figyelemmel kell lenni a tej, valamint a tejtermékek tápanyagtartalmának - mint például a teljes értékű fehérje, kalcium, D-vitamin - más forrásokból történő pótlására.
Laktóz intolerancia
Becslések szerint a világ lakosságának 75%-a laktózérzékeny, ázsiai, dél-amerikai és afrikai rassz esetén szinte biztosan számíthatunk a megjelenésére, míg a magyar felnőttek 20-30 százalékánál figyelhető meg, kisebb-nagyobb mértékben. Egyes kutatók nem is betegségnek, hanem természetes élettani folyamatnak tekintik az enzimszint csökkenését, sőt, sokak szerint épp a laktáz termelés fennmaradása lehet egy esetleges génmutáció eredménye. A laktózt (tejcukrot) a laktáz nevű enzim alakítja át a vékonybélben felszívódó glükózzá és galaktózzá. Ha ez az enzim hiányzik, az laktóz intoleranciát (laktózérzékenységet) generál, azaz a szervezet nem tudja átalakítani, valamint hasznosítani a cukrot. Mindezen folyamatok összessége az elfogyasztott laktóz mennyiségétől, illetve az enzimtermelés szintjétől függően változatos emésztőrendszeri panaszokat okozhat. Tejcukor-érzékenység esetén a tej- és tejtermékek elhagyása az étrendből nem javasolt, elegendő, ha bizonyos tejtermékekből a laktózmentes változatot választjuk, azonban egyes tejtermékek - mint például a kemény sajtok - eredendően laktózmentesnek, illetve erőteljesen lecsökkent laktóztartalmúnak tekinthetőek. Ettől függetlenül, a változatosság jegyében a növényi italok is biztonsággal fogyaszthatóak az ízélmény, valamint a vitaminok, ásványi anyagok kétségtelenül pozitív hatásai végett.
Egyéb Potenciális egészségügyi kockázatok
Tejtermékek és az akné
A Journal of the American Academy of Dermatology 2005-ös cikke a több mint 47 000 nő bevonásával végzett Nurses Health II. tanulmány adatait használta fel a kapcsolat visszamenőleges vizsgálatára, melyben "pozitív összefüggést" találtak az akné és a tejfogyasztás között. Vajon egyes esetekben milyen korrelációra adhat gyanút a pattanások megjelenése tejtartalmú étel/ital fogyasztásának következményeként? „Lehetséges, hogy a tejtermékekben lévő bioaktív molekulák (köztük hormonok) jelenléte miatt – mondja Krista Maguire, R.D., C.S.S.S.D. és az Openfit táplálkozási menedzsere. Bár a pontos mechanizmus még ismeretlen, vannak hipotézisek, főként a tejben található hormonokat illetően.“ Valójában nem létezik olyan, hogy „hormonmentes” tej. A tejtermékekben számos hormon található, köztük az inzulinszerű növekedési faktor (IGF-1), valamint az androgének, melyek hozzájárulhatnak a faggyúmirigyek aktivitásához és ezáltal a pattanások kialakulásához. Emellett egyes feltételezések szerint összefüggés van a laktóz és az inzulinszint-emelkedés, valamint az akné között."
Tejtermékek és az emésztés
Tejtermékek fogyasztása után emésztési panaszok fordulhatnak elő, beleértve a puffadást, fokozott gázképződést, mely sokszor a már említett és kifejtett laktóz intoleranciával függ(het) össze. Mint minden egészségügyi problémáról, erről is beszéljen orvosával, dietetikusával.
Cukorbetegség
Többször felmerülő, tejjel kapcsolatos tévhit, hogy cukorbetegek és különböző szénhidrát-anyagcsere problémákkal küzdők étrendjébe nem illeszthető be. A tehéntej fogyasztható cukorbetegség és szénhidrát-anyagcserével kapcsolatos problémák fennállása esetén is, csak lényeges bizonyos szabályok betartása. Szénhidráttartalmával számolni kell az étrendben (5,3 g/100 ml), hozzáadott cukrot nem tartalmazhat, de figyelembe kell venni azt is, hogy természetes tejcukortartalma gyorsan emeli a vércukorszintet. Személyre szabott étrendben a megfelelő napszakban, valamint a meghatározott szénhidrátmennyiségnek megfelelő mértékben illeszthető be a tej. Cukorbetegek diétájában a növényi italok is helyet kaphatnak, melyek közül előnyösebbek lehetnek az alacsonyabb szénhidráttartalmúak, mint például a mandula, vagy a kókusz. Rizs- vagy zabital esetén magasabb a szénhidráttartalom, mint hagyományos tej esetében. Nem ajánlottak a hozzáadott cukrot tartalmazó fajták sem, ezért mindig olvassuk el figyelmesen az élelmiszercímke összetevőkre és tápértékre vonatkozó részét. Ma már kaphatóak alternatív édesítővel készült változatok is, melyek fogyaszthatóak cukorbetegségben, főként, ha valaki a cukrozott változatokhoz hasonló, édesebb ízt preferálja.
Mielőtt részletesebben belemennénk és körülnéznénk a növényi italok háza táján, fontos megjegyezni, hogy nem mindenkinek van szüksége tejmentes diétára. Sok ember számára a tejtermékek tökéletesen megfelelnek az egészséges étrend részeként. A tehéntej a szervezet számára nélkülözhetetlen tápanyagokat tartalmaz: fehérjéket, szénhidrátokat, zsírokat, igen kiváló makro- és mikrotápanyag források. Az egészséges lakosság számára a különböző növényi italok megfelelő tej- és/vagy tejtermékfogyasztás mellett beilleszthetőek az étrendbe. Ha nem iszunk tejet, vagy nem fogyasztunk tejtermékeket, mit tehetünk annak érdekében, hogy elegendő mennyiségű kalciumhoz jussunk? A kalcium fontos tápanyag szívünk, izom - és csontrendszerünk, de még az idegrendszerünk számára is. Ha azonban nem fogyasztunk eleget ebből az esszenciális tápanyagból, akkor a szükséges mennyiséget okos szervezetünk a csontjaikból fogja elvonni, hogy az állandó koncentrációt az egyéb alapvető testi folyamatokhoz biztosítani tudja. Bár a nyugati étrendben a kalcium kétharmada tejtermékekből származik, rengeteg más forrás is létezik ennek pótlására. Ilyenek a hüvelyesek, olajos magvak, sötét leveles zöldségek, valamint a kalciummal dúsított élelmiszerek, például a legtöbb növényi ital. (ellenőrizzük a címkén).
Miből és hogyan készülnek?
Növényi italok többféle alapanyagból készülhetnek:
- gabonákból: fehér vagy barna rizs, zab, tönköly, kamut, köles
- álgabonából: quinoa, hajdina, amaránt
- száraz hüvelyesekből: szója, csicseriborsó
- olajos magvakból: mandula, dió, mogyoró, kesudió, brazil dió, szezámmag
- pálmaféléből: kókusz
- egyéb növény: pl. kender
Előállításukra többféle módszer létezik. Általában a különböző alapanyagokat több órán keresztül vízben áztatják, majd turmixolják és leszűrik, esetleg sót, cukrot, növényi olajokat, ízesítő anyagokat, vitaminokat, ásványi anyagokat, egyéb adalékanyagokat adnak hozzájuk, így válnak a tejhez hasonló itallá. A legtöbb kereskedelmi mandulaitalt például úgy állítják elő, hogy a magot pörkölik és őrlik, majd nagy mennyiségű vízzel és más összetevőkkel keverik össze, azt követően szűrik. A szűréssel a fehérje- és a rosttartalom nagy része kikerül a végtermékből. Fontos megjegyezni a növényi italoknál, hogy a készítési mód miatt tápanyag-összetételük különbözik az alapanyagétól.
Mit kell figyelembe venni helyettesítéskor
Az üzletek polcain kapható tejmentes tejitalok széles választéka miatt nehéz lehet megtalálni a számunkra megfelelőt, hiszen annyiféle variáció, ízesítés létezik. Mi nem tudtunk ellenállni a brazil dió, vaníliás rizs, kakaós rizs, mogyorós rizs, vaníliás mandula, étcsokoládés mandula, kókuszos mandula, a csokis kókusz, kesudió, banános szója csábításának. Többek között ezek a párosítások is megtalálhatóak termékeink között. A növényi italok étrendbe illesztésénél vegyük számításba a különböző fajták meglehetősen eltérő tápanyagtartalmát. Például a rizsital szénhidráttartalma deciliterenként 10 gramm körüli, míg a mandulaital szénhidráttartalma elhanyagolható. A szójaital fehérjetartalma kb. 3 g/dl, míg a többi növényi ital minimális fehérjetartalommal rendelkezik. Nagy különbségek észlelhetők ízben is. Sós jellegű ételekhez inkább a semlegesebb ízű fajtákat érdemes választani, mint például a rizs-, zab- vagy szójaital, édesekhez pedig jól passzolhat a mandula, kókusz - vagy mogyoróalapú ital. Mandulaital esetében attól is nagyon függ az íz, hogy pörkölt vagy pörköletlen magból készítették. Tejfehérje-allergia fennállása esetén gyakran előfordul egyidejűleg szójaallergia is, így ilyen esetekben szójaitallal sem helyettesíthető a hagyományos tej. Válasszunk más fajtát.
Néhány további fontos dolog, amire szintén érdemes energiát fordítani:
- Kalcium: A tehéntej kalciumban gazdag, ami létfontosságú az egészséges csontok és a csontritkulás megelőzése szempontjából. A legtöbb nem tejes tej dúsítva van kalciummal, ezért válasszunk olyat, mely legalább 120 mg kalciumot tartalmaz 100 ml-enként.
- B12-vitamin: A B12-vitamin természetes módon megtalálható az állati termékekben, elengedhetetlen az egészséges agyi- és immunrendszer működés szempontjából. Azoknak, akik korlátozzák, vagy kerülik az állati termékeket, olyan tejitalt kell választaniuk, mely hozzáadott B12-t tartalmaz.
- D-vitamin: Szabályozza a vér, a csontok és a bélrendszer kalciumszintjét, valamint a csontok foszfátszintjének fenntartásában is részt vesz. Szükséges a csontok, a fogak és az izmok egészségéhez. Ezt a vitamint többnyire szintén hozzáadják a termékekhez.
- adalékanyagok, egyéb vitaminok, ásványi anyagok
Vitaminok közül általában D-, A-, E-, B2-, B12-vitamint használnak dúsításra a gyártók, de egyes termékekbe más vitaminok is kerülnek, pl. B3-, B5- és B6-vitamin. A dúsított termékeket mindig alaposan rázzuk fel fogyasztás előtt, hiszen a hozzájuk adott anyagok kiülepedhetnek a csomagolóanyagra. Az élelmiszercímkéken gyakran találkozhatunk laikusok számára talán ijesztően hangzó kifejezésekkel, mint stabilizátorok, emulgeálószerek, különböző gumik. Ezek az élelmiszerek megfelelő állományát kialakító adalékanyagok főleg növények szerkezeti anyagaiból készülnek, tehát jelentős részük természetes. Az emulgeálószerek két olyan anyag elkeveredését segítik, melyek jellemzően nem tudnának elegyedni, mint például a víz és az olaj, ehhez pedig a leggyakrabban napraforgó-lecitint használnak. A guargumit egy növényből, a guarbab (Cyamopsis tetragonolobus) magjaiban található táplálószövetből (endospermium) állítják elő. A megfelelő állag kialakítására használják. Az ember számára gyakorlatilag emészthetetlen, ezért rostforrásnak számít. - Diétás szükségletek
Vannak, akik allergiásak vagy intoleránsak bizonyos, a növényi alapú tejitalokban használt összetevőkre, például a gluténre, diófélékre, szójára. Mindenképpen ellenőrizzük a címkéket, ha bármelyik egészségügyi állapot fennáll. Ha esetleg a magas vércukorszintünk miatt ajánlatos kordában tartani fogyasztásukat, vessünk egy pillantást a szénhidrát- és cukortartalomra és válasszunk cukormenteset. Ha gluténérzékenyek vagyunk, megannyi gluténmentes verzió közül választhatunk.
És akkor mit együnk tejtermékek helyett?
A jó hír az, hogy számos opció áll rendelkezésünkre, legyen szó tejről, sajtról, joghurtról, vajról. Rengeteg receptben lecserélhető a tehéntej növényi alapú italokra, így a variációk tárháza végtelen. A következőkben mi elsősorban a tej helyettesítésére próbálunk alternatívákat adni, végigvesszük, milyen fajták/ízesítések vannak, segítünk átlátni a tápanyag- profiljukat, hogy a választást megkönnyítsük.
Bónusz: a legtöbb növényi tejital nem igényel hűtést, ezért könnyű betárazni belőlük. Az ultramagas hőmérsékleten kezelt UHT tejek felbontás nélkül 90 napig tárolhatóak szobahőmérsékleten, felbontás után pedig maximum 2-3 nap alatt fogyasszuk el és tovább semmiképp se tároljuk.
Összefoglaló táblázat |
|||
Növényi italok |
Info |
Főbb vitaminok, ásványi anyagok |
Felhasználás |
Mandula |
- különféle ízesítésekben - színe sárgásabb, sűrűsége a tehéntejhez hasonló - illata és íze is édes, mandulás - alacsony kalória- és szénhidráttartalom - laktóz-és gluténmentes - vegetáriánus - cukormentes változatokban is kapható - alacsony telitett zsírsav tartalom |
B2, B12, E-vitamin, D-vitamin, kalcium, foszfor, mangán, magnézium, vas, réz |
kávé, sütemények, édességek, pudingok, fagyik, turmixok, zabkásák, palacsinták, krémlevesek, szószok, stb… |
Kókusz |
- különböző izesítésekben - krémes textúra, enyhén édes íz - ázsiai ételek gyakori kelléke - laktóz- és gluténmentes - vegetáriánus - fehérjebevitel növelésére nem alkalmas - cukormentes változat is |
B2, B12, D-vitamin, kalcium, kálium, magnézium, foszfor |
Felhasználhatósága rendkívül széles, enyhén édeskés íze ellenére is. Sós és édes ételekkel egyaránt párosítható. Például levesek, szószok, raguk, édességek, fagylaltok, ázsiai ételek, kókuszos joghurtok, currys ételek, latte, kávék, stb... |
Zab |
- édeskés íz, krémes állag - magasabb szénhidráttartalom - rostban gazdag - laktózmentes - gluténmentes változat is - vegetáriánus - cukormentes változat is |
B2, B12, D-vitamin, riboflavin, kalcium, foszfor, A-vitamin, kálium, vas |
latte, kávék, zabkása, sütemények, french toast, pudingok, forró csoki, palacsinták, turmixok, fagyik, stb… |
Szója |
- különféle ízesítésekben - tápanyagban ez áll a legközelebb a tehéntejhez - nagyon magas fehérjetartalom - állaga hígabb, mint a klasszikus tej - semlegesebb íz - izoflavonoid vegyületek előnyös élettani hatásai - laktóz- és gluténmentes - cukormentes változat is - vegetáriánus - alacsony telitett zsírsav tartalom |
B2, B12, D-vitamin, A-vitamin, kálium kalcium, retinol, folsav, kolin, foszfor |
Semleges íze miatt szinte bármibe passzol. A tejet igénylő receptekbe bátran belecsempészhetjük alternatívaként. |
Rizs |
- különféle ízesítésekben - tejfehér színű, enyhén édeskés ízvilággal - egyik legjobb hypoallergén növényi fehérjeforrás - legkevésbé allergizáló - laktóz- és gluténmentes - vegetáriánus - cukormentes változat is |
A-vitamin, B2, B12, D- vitamin, kalcium, kálium, niacin, magnézium, szelén |
Szinte minden ételben, italban kiválthatjuk vele a tejet. Nyugodtan adhatjuk főzelékekhez is, de leginkább édességekben, főleg a rizzsel készültekben érdemes felhasználni. Próbáljuk ki tejberizsnél, rizskochnál vagy gyümölcsrizsnél. |
Mogyoró |
- legfinomabb tejhelyettesítők egyike - törökmogyoróból - állaga hígabb, mint a tehéntej - pörkölt mogyorós íz - laktóz- és gluténmentes - vegetáriánus - nincs cukormentes változata, de a Brazil Dió Tejital (The Bridge) hozzáadott cukor nélküli és hasonló élvezetei értékekkel bír - 1 év alatti gyermekeknek nem ajánljuk |
B2, B12, kalcium, D-vitamin, E-vitamin, thiamin, magnézium, vas, folsav, foszfor |
Nagyon finom önmagában fogyasztva, de szuper választás kávékhoz, turmixokhoz, édességekhez, süteményekhez is, különösen csokitortákba. |
Kesudió |
- sűrű, krémes állag, aki szereti a kesudió izét, annak telitalálat - gazdag antioxidánsokban luteinsav, valamint zeaxantin tartalma végett - laktóz- és gluténmentes - vegetáriánus |
B2, B12, D-, A-, E-vitamin, kalcium, magnézium, vas, kálium |
Harmonizál krémlevesekkel, szószokkal, fagylaltokkal, kávéba is jól illik, zabkásához, desszertekhez, turmixokhoz. Felhasználhatósága széleskörű. |
Quinoa |
- magas rosttartalom - magas fehérjetartalom - viszonylag alacsony kalória- és zsírtartalom - laktóz- és gluténmentes - vegetáriánus - cukor nélkül |
B2-vitamin, magnézium, vas, réz, mangán, cink, foszfor, minimális Omega-3 zsírtartalom |
turmixok, zabkásák, kávék, pudingok, palacsinták, stb... |
Mandula
A mandulaital az egyik legnépszerűbb tejpótlóvá vált, szinte mindenbe előszeretettel használjuk, legyen szó kávéról, turmixról, zabkásáról vagy épp süteményekről. Színe sárgásabb, sűrűsége a tehéntejhez hasonlít. Illata és íze is édes, mandulás. A mandulát vízzel forralva, vagy forralás nélkül finommá őrlik, majd szűrik, így készül belőle a mandulaital. Igen alacsony kalória- és szénhidráttartalommal rendelkezik, emiatt nagyszerűen beilleszthető fogyókúrás étrendbe. Szinte bárki fogyaszthatja, mivel könnyen emészthető, laktóz- és gluténmentes. Gyakran dúsítják különböző vitaminokkal (B-, E- és D-vitaminnal), vagy ásványi anyagokkal (kalcium). Átlagos kalciumtartalma kimagasló, azonban ez termékenként jelentősen eltérő lehet, attól függően, hogy elkészítés során adnak-e hozzá ebből az ásványi anyagból, vagy sem. D-vitaminnal dúsított változatait különösen télen érdemes fogyasztani, az immunrendszer megerősítése érdekében. Lehetőségeink szerint, ha tehéntej helyett fogyasztjuk a növényi italokat, mindig a kalciummal és vitaminokkal gazdagított variánsokat válasszuk. Ízesített verziókat is vásárolhatunk, legnépszerűbbek a vaníliás, kakaós, kókuszos mandulaitalok. Fő hátránya, hogy kevés fehérje található benne, így ebből a szempontból jobban járunk a szójatejjel, melynek tápanyag-profilja a tehéntejhez hasonlatos.
- alacsony kalóriatartalom
- cukormentes változatokban is kapható
- laktóz- és gluténmentes
- 100%-ban növényi alapú
- vegetáriánus
- természetesen alacsony zsírtartalom
- természetesen alacsony telített zsírsavtartalom
- Kalciumforrás, B2-, B12- és D-vitamint tartalmaz
Referencia Táblázat The Bridge Bio Mandulaital - cukormentes -
Átlagos tápérték / 100 ml
|
||
Energia |
kj/kcal |
85/21 |
Zsír |
g |
1.7 |
Szénhidrát |
g |
0.4 |
Fehérje |
g |
0.9 |
Só |
g |
0 |
Szója
A szója egyedülálló táplálékforrás, mely nagyon gazdag fehérjében és zsírokban. Ezek a magvak 35-45% fehérjét és 20% zsírt tartalmaznak, tehát fontos proteinforrásként szolgálnak, különösen a vegetáriánus életmódot követő emberek számára. A dél-ázsiai étrendnek különböző formáiban évezredek óta részei. Állaga valamivel hígabb, mint a tehéntej. Íze a többi növényi italhoz képest semlegesebb, így ezt használhatjuk fel talán a legsokrétűbben. Ha lehetőségünk adódik, mindig válasszuk a vitaminokkal és kalciummal dúsított változatokat. Tehéntej helyettesítésére általában szójaitalt használnak, talán azért, mert tápanyagtartalmában ez hasonlít leginkább rá. Sokan azonban a szójára ugyanúgy allergiásak, mint a tejre. A szójaitalt legtöbben laktóz intoleranciában, vagy tejfehérje-allergiában szenvedők fogyasztják, de sokan azért szerepeltetik étrendjükben, mert egészségesebbnek gondolják a tejnél. Tápanyag szempontjából valóban nincs túl nagy eltérés a két ital között, fehérjetartalma kissé magasabb is a tehéntejénél, azonban fontos megemlíteni, hogy bár ez nagyon jó minőségű, de nem teljes értékű fehérjét jelent, azaz nem tartalmazza a szervezet számára nélkülözhetetlen aminosavak mindegyikét. Szénhidrátból valamivel kevesebb van a szójaitalban, mint a tejben és mivel laktózt eredeténél fogva nem tartalmaz, az erre érzékenyeknek jó választás lehet. A szójának, így a belőle készült italnak is kétségtelenül van jó néhány pozitív hatása. Ezek közül az úgynevezett izoflavonoid vegyületeket (egyfajta növényi „ösztrögén-hormonokat”) érdemes említeni, melyek kutatások szerint hozzájárulnak a változókori csonttömeg-vesztés csökkenéséhez, a szójában nagyobb mennyiségben megtalálható szterinek pedig az LDL-koleszterinszint mérséklésében játszanak szerepet, ami szintén előnyös hatású. Az érelmeszesedés, valamint a szív- érrendszeri betegségek szempontjából ráadásul a szója zsírsav-összetétele is jótékony hatású, így a szójaital rendszeres, mértékletes fogyasztása a kiegyensúlyozott, vegyes étrend része lehet.
- tehéntej legkiválóbb növényi alternatívája
- hasznos izoflavonoid vegyületek a csontritkulás megelőzésére
- magas minőségű fehérjeforrás
- cukormentes változatokban is kapható
- laktóz- és gluténmentes
- 100% növényi alapú
- vegetáriánus
- természetesen alacsony telített zsírsavtartalom
- Kalciumforrás, B2-, B12- és D-vitamint tartalmaz
Referencia Táblázat The Bridge Bio Szójaital - cukormentes -
Átlagos tápérték / 100 ml
|
||
Energia |
kj/kcal |
190/46 |
Zsír |
g |
2.8 |
Szénhidrát |
g |
1,5 |
Fehérje |
g |
3.6 |
Só |
g |
0.12 |
Kókusz
A kókusztej egy szuper alapanyag, melyből készülhet kókuszzsír, kókusztej, kókuszvíz, sőt, még kókusztejszín is és ezek garantáltan megtalálhatóak a mi polcainkon is. Mind közül talán a kókusztej a legnagyobb kedvenc, hiszen felhasználhatósága rendkívül széles, enyhe természetes édessége ellenére. A kókusztej egy krémes, tejfehér folyadék, átlátszatlansága és gazdag íze olajtartalmának köszönhető, melynek nagy része telített zsír. Jó alapja a turmixoknak, különféle krémeknek, készíthetünk vele sós és édes leveseket, lazíthatunk zöldséges, húsos, gyümölcsös ragukat, de süteményekhez is felhasználhatjuk. Az ázsiai konyha egyik meghatározó kelléke. A kókusztej közepes lánchosszúságú zsírsavakat tartalmaz, melyeket a szervezet más típusú zsíroktól eltérően használ fel, hozzájárulhatnak a fogyáshoz és a telítettség érzéséhez. Ez a laurinsav kiváló a fertőzések megelőzésére és leküzdésére, segíti a bőrbetegségek gyógyulását, támogatja az immunrendszert. Vagyis megfelelő mennyiségben a kókusztej a barátunk, hiszen zsírjának közel fele laurinsav. Mértékkel fogyasztva jó alternatívája lehet a tejnek, illetve színesebbé tehetjük vele táplálkozásunkat. Fehérjebevitelünk növelésére sajnos nem alkalmas, hiszen egyáltalán nem tartalmaz proteint.
- krémes textúra, enyhén édes íz
- széleskörű felhasználhatóság
- sós és édes ételekhez is
- fehérjebevitel növelésére nem alkalmas
- cukormentes változatokban is
- laktóz- és gluténmentes
- 100% növényi alapú
- vegetáriánus
- természetesen alacsony zsírtartalom
- Kalciumforrás, B2-, B12- és D-vitamint tartalmaz
Referencia Táblázat Alpro Kókuszital - Original - cukormentes -
Átlagos tápérték / 100 ml
|
||
Energia |
kj/kcal |
85/20 |
Zsír |
g |
0.9 |
Szénhidrát |
g |
2.7 |
Fehérje |
g |
0.1 |
Só |
g |
0.13 |
Zab
A zabital elkészítéséhez a zabot először vízben áztatják, majd amikor már teljesen kiázott, megkeverik, utána pedig átszűrik. Ezáltal rendkívül krémes állagot kapnak, amely nagyszerűen felhasználható kávéba, de akár süteményekbe is. Édeskés ízét a benne található természetes cukroknak köszönheti. A különböző márkák különböző elkészítési módokat alkalmaznak, de mindannyian enzimeket adnak hozzá, hogy lebontsák a keményítőt. Pasztörizálás és dobozolás előtt pedig különböző vitaminokkal és ásványi anyagokkal dúsítják a tápértékét, főként D-vitaminnal, kalciummal. Kicsit magasabb a szénhidráttartalma, ezért akinek bármilyen egészségügyi okból figyelnie kell a szénhidrátbevitelre, ezt érdemes észben tartania. Laktózérzékenység, vagy tejallergia esetén célszerű változatosan alkalmazni a növényi tejhelyettesítőket, amelyhez kiváló segítség lehet a zabital beiktatása is. Táplálkozási szakértők szerint a kulcs a mértékletesség. Ha gluténérzékeny vagy, jó, ha tudod, hogy a zabitalok nagy része olyan üzemben készül, ahol a gépek glutént tartalmazó gabonákat is feldolgoznak, így ezek a „tejek” nyomokban tartalmazhatnak glutént. Inzulinrezisztenciával küzdőknek is óvatosan kell bánniuk a zabbal: ők csakis keveset és olyat fogyasszanak, amiben nincs hozzáadott cukor. Jót tesz a beleknek, valamint a vércukorszintnek, de törekedjünk a mértékletességre.
- édes íz, krémes állag
- rostban gazdag
- magasabb szénhidráttartalom
- cukormentes változatban is
- laktózmentes
- gluténmentes változat is elérhető, ellenőrizzük a címkén
- 100% növényi alapú
- természetesen alacsony zsírtartalom
- természetesen alacsony telített zsírsavtartalom
- Kalciumforrás, B2-, B12- és D-vitamint tartalmaz
Referencia Táblázat Alpro Zabital - cukormentes -
Átlagos tápérték / 100 ml
|
||
Energia |
kj/kcal |
166/40 |
Zsír |
g |
1.5 |
Szénhidrát |
g |
5.6 |
Fehérje |
g |
0.2 |
Só |
g |
0.09 |
Rizs
A rizsital, egészen pontosan a rizs proteinje az egyik legjobb hypoallergén növényi fehérjeforrás, ezért kisgyermekeknél - főként, ha allergiás -, nagyon jó tejhelyettesítő lehet. A tejhez hasonlóan fehér színű (egyes gyártók termékei sárgásak is lehetnek), íze édeskés, határozottan rizs illatú. Számítsunk rá, hogy a növényi italok, így a rizsital is hígabbak, mint a tehéntej. A klasszikus tejjel ellentétben azonban nem tartalmaz koleszterint, viszont kalciumot sem, melyet a gyártók pótolnak, illetve, hogy a tehéntejhez hasonló tápértékű terméket kapjunk, B-vitaminokkal is dúsítják. A natúr rizsitalok általában gluténmentesek, laktóz- és tejfehérjementesek. Gyakran vegetáriánus ételek, italok alapanyaga, de szinte minden ételben, italban könnyen kiválthatjuk vele a tejet. Készítsünk vele ,,tejes” italokat: kakaót vagy turmixokat. A reggeli kávénkba is remek lehet. Nyugodtan használjuk főzelékekhez is. Talán a legjobb választás - édeskés íze miatt - édességekben, főleg a rizzsel készültekben felhasználni. Próbáljuk ki tejberizsnél, rizskochnál, vagy gyümölcsrizsnél.
- egyik legjobb hypoallergén növényi forrás
- laktóz- és gluténmentes
- cukormentes változatban is
- 100% növényi alapú
- vegetáriánus
- természetesen alacsony zsírtartalom
- természetesen alacsony telített zsírsavtartalom
- Kalciumforrás, B2-, B12- és D-vitamint tartalmaz
Referencia Táblázat Alpro Rizsital - cukormentes -
Átlagos tápérték / 100 ml
|
||
Energia |
kj / kcal |
200/47 |
Zsír |
g |
1 |
Szénhidrát |
g |
9.5 |
Fehérje |
g |
0.1 |
Só |
g |
0.09 |
Mogyoró
Talán a legfinomabb tejhelyettesítők egyike ez a törökmogyoróból készülő ital. Állaga hígabb, mint a tehéntejé, íze ,,üresebb”, de finom pörkölt mogyoró ízű. Nagyszerű önmagában fogyasztva, vagy kávéhoz, kakaóhoz, forró csokihoz, turmixokhoz adva, édes ételek, italok elkészítéséhez. Semmiképpen sem tévesztendő össze a földimogyoróval. Az előbbi a nyírfafélék családjába tartozó növény, melynek csonthéjas termése a mogyoró, utóbbi a földimogyoró, mely a hüvelyesek családjához tartozik, így kiemelkedően magas a fehérjetartalma és ebből készítik az amerikaiak nagy kedvencét, a mogyoróvajat. A többi növényi italhoz hasonlóan vízben áztatják, darálják, majd szűrik. Mindig azt a terméket válasszuk, ami vitaminokkal és ásványi anyagokkal van dúsítva, így lehet csak igazán kiváló tejhelyettesítő. Ezen kívül fontos még, hogy a mogyorót, valamint a mogyoróitalt - allergizáló hatása végett - 1 év alatti gyermekeknek ne adjuk!
- mogyorót és mogyoróitalt 1 év alatti gyermeknek ne adjunk
- önmagában fogyasztva is nagyon finom
- laktóz- és gluténmentes
- 100% növényi alapú
- vegetáriánus
- természetesen alacsony telített zsírsavtartalom
- Kalciumforrás, B2-, B12- és D-vitamint tartalmaz
Referencia Táblázat Alpro Mogyoróital
Átlagos tápérték / 100 ml
|
||
Energia |
kj/kcal |
122/29 |
Zsír |
g |
1.6 |
Szénhidrát |
g |
3.2 |
Fehérje |
g |
0.4 |
Só |
g |
0.14 |
Kesudió
A kesudióból készült ital egy finom, sűrű, krémes állagú tejhelyettesítő. Aki szereti a kesudió ízét, biztosan ezért is rajongani fog. Tele van vitaminokkal, ásványi anyagokkal, egészséges zsírokkal és más hasznos növényi vegyületekkel. Ebben a rendkívül tápláló italban a zsír nagy része telítetlen zsírsavakból származik, melyek szívünk és érrendszerünk legkedvesebb barátai. Egyes tápanyagokat nagyobb mennyiségben tartalmaznak, mint a házi készítésű változatok. Egy tanulmány jelentős összefüggést talált a vér alacsony lutein- és zeaxantinszintje, valamint a retina rossz egészségi állapota között. A kesudió gazdag ezen antioxidánsokban - épp úgy, mint az avokádó -, ezért megakadályozhatják a szabadgyököknek nevezett instabil molekulák által okozott esetleges sejtkárosodásokat, vagyis a luteinben és zeaxantinban gazdag élelmiszerek fogyasztása csökkentheti a látásromlást okozó szembetegségek kockázatát. Harmonizál krémlevesekkel, szószokkal, fagylaltokkal, kávéba is jól illik, zabkásához, desszertekhez, turmixokhoz. Felhasználhatósága széleskörű.
- lutein- és zeaxantin forrás
- gazdag antioxidánsokban
- latóz- és gluténmentes
- 100% növényi alapú
- vegetáriánus
- természetesen alacsony zsírtartalom
- természetesen alacsony telített zsírsavtartalom
- Kalciumforrás, B2-, B12- és D-vitamint tartalmaz
Referencia Táblázat Alpro Kesudióital - csökkentett cukortartalom -
Átlagos tápérték / 100 ml
|
||
Energia |
kj/kcal |
98/23 |
Zsír |
g |
1.1 |
Szénhidrát |
g |
2.6 |
Fehérje |
g |
0.5 |
Só |
g |
0.13 |
Quinoa
Méltatlanul alábecsült. A tejpótló termékek közül az egyik legjobb alternatíva nem is olyan népszerű, pedig magas tápanyagtartalmú, gluténmentes ital és mind a kilenc esszenciális aminosavat tartalmazza. Bár a quinoa az egyik legnépszerűbb egészséges táplálék, „teje”, mégsem szerepel a helyettesítő termékek toplistáján, ezért megérdemli, hogy pár szót ejtsünk róla. A quinoa ital nagyszerű ízű, könnyen fogyasztható termék olyan fontos ásványi anyagokkal, mint magnézium, vas, réz, mangán, cink és foszfor, valamint mindezen fontos tápanyagok mellé kis mennyiségű Omega-3 zsírsav is társul, viszonylag alacsony kalória- és zsírtartalom mellett. A quinoa több rostot tartalmaz, mint a legtöbb gabona és annak ellenére, hogy az italban ezen rostok egy része oldhatatlan, az oldható rostok mennyisége még mindig kielégítő. Az egészséges vércukorszint fenntartásához jó választás lehet, ugyanis ismert, hogy a quinoa alacsony, 53 körüli glikémiás indexxel rendelkezik. A magas glikémiás indexű élelmiszerek éhségérzetet okozhatnak és hozzájárulhatnak az elhízáshoz.
- laktóz- és gluténmentes
- cukormentes
- bio
- GMO mentes
- kóser
- vegán
Referencia Táblázat The Bridge Bio Quinoa Ital rizses quinoa ital (8% Bio quinoa, 7% Bio olasz rizs) - cukormentes -
Átlagos tápérték / 100 ml
|
||
Energia |
kj / kcal |
249/59 |
Zsír |
g |
1.4 |
Szénhidrát |
g |
10 |
Fehérje |
g |
1.1 |
Só |
g |
0.09 |